tetesept Cold Season Bath, 125 ml

Get cosy

CHF 7.43 CHF 8.25 -10%

(CHF 59.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • With natural essential oils
  • Cares for the skin
  • Vegan & free from PEGs

Frequently bought together with Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel, 100 ml

tetesept Cold Season Bath, 125 ml CHF 7.43 (CHF 59.44 / l)
Kneipp Muscle Relaxation Bath Gel, 100 ml CHF 3.84 (CHF 38.40 / l)
Total price: CHF 11.27
Description

Especially in the wet, cold season, it is wonderful to reward yourself with a nice, warm bath after a long day. The tetesept Cold Season Bath is the perfect choice for this. Its vegan formulation without PEGs has skin-caring properties and contains only natural essential oils derived from eucalyptus, pine needles, thyme and rosemary.

Application:

  • Depending on the size of the bath, add approximately 1 capful to the bath water for a full bath.
  • Bath temperature: 35-38 °C
  • Bath duration: 10-15 minutes
Item no.: MUE-75813
Content: 125 ml
EAN: 4008491758130
Manufacturer No.: 75813
Brands : tetesept
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Herbaceous / aromatic
Product Features : Vegan
Free from : PEG
General Information: Use only on healthy skin, Not suitable for children , Consult a medical physician before use when pregnant or breastfeeding
Application: Pour a small amount of the product into the running bath water and enjoy.
Ingredients (INCI)

Polysorbate-20, Aqua, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Parfum, Propylene Glycol, Peg-6 Caprylic/Capric Glycerides, Sodium Myreth Sulfate, Turpentine, Limonene, Camphor, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Pinus Sylvestris (Pine) Leaf Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf Oil, Thymus Zygis Oil, Lecithin, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Soy Acid, Sodium Chloride, Sodium Sulfate, Linalool, CI 42051, CI 47005

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Merz Consumer Care Austria GmbH, Guglgasse 17, 1110, Wien, Austria, merz.co.at/merz-consumer-care-austria

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for tetesept Cold Season Bath

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder