Weleda Calming Hand Cream, 50 ml

For velvety-soft skin

CHF 6.58 CHF 7.30 -10%

(CHF 131.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Ideal for sensitive & dry hands
  • Fast-absorbing formula
  • Unscented

Frequently bought together with Weleda Pomegranate & Maca Peptide Firming Serum Body Lotion, 250 ml

Weleda Calming Hand Cream, 50 ml CHF 6.58 (CHF 131.60 / l)
Weleda Pomegranate & Maca Peptide Firming Serum Body Lotion, 250 ml CHF 12.70 (CHF 50.80 / l)
Total price: CHF 19.28
Description

A delicate, pampering and mild formula with soothing properties that soften sensitive skin instantly. This unique combination of organic coconut and jojoba oils balances the moisture levels of the skin whilst enhancing suppleness and softness.

Application:

  • Apply to the hands and massage until fully absorbed.
Item no.: XEC-WEL-101417
Content: 50 ml
EAN: 4001638529754
Manufacturer No.: 102006
Brands : Weleda
Skin Type: Sensitive Skin, Dry Skin
Product Features : Vegan
Free from : Alcohol, Perfume
Certificates : NaTrue
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Ingredients (INCI)

Aqua, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Glycerin, Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Behenylalkohol, Tapioca Starch, Pentylene Glycol, Squalen, Betaine, Sorbitan Stearate, Microcrystalline Cellulose, Borago Officinalis (Borage) Seed Oil, Trehalose, Lactic Acid, Xanthan Gum, Glyceryl Caprylate, Sucrose Cocoate

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Calming Hand Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder