ziaja Olive Oil Cleansing Gel, 200 ml

Keeps the skin from drying out

CHF 2.89 CHF 3.20 -10%

(CHF 14.45 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 28

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 02 November

Features & Advantages

  • For normal & dry skin
  • Cleans thoroughly & gently
  • With provitamin B5

Frequently bought together with ziaja Gdanskin Multi-Moisturising Serum - Anti-Ageing, 50 ml

ziaja Olive Oil Cleansing Gel, 200 ml CHF 2.89 (CHF 14.45 / l)
ziaja Gdanskin Multi-Moisturising Serum - Anti-Ageing, 50 ml CHF 4.78 (CHF 95.60 / l)
Total price: CHF 7.67
Description

This gentle but thorough cleansing gel from Ziaja - a soothing formula with olive oil and provitamin B5 moisturises the skin and ideally prepares it for further care products. The cleansing gel is vegan and is ideal for normal to dry skin types.

Use: Lather on damp skin on the face and rinse off thoroughly.

Item no.: XBO-SCT-15329
Content: 200 ml
EAN: 5901887001348
Manufacturer No.: 15329
Brands : ziaja
Skin Type: Normal Skin, Dry Skin
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Mineral Oils , Parabens , Silicones , Gluten
Application: Apply to damp facial skin and spread gently. Then rinse thoroughly with water.
Ingredients (INCI)

Aqua, Coco Glucoside, Disodium Peg-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate, Sodium Laureth Sulfate, Propylene Glycol, Methyl Gluceth-20, Sodium Olivamphoacetate, Panthenol, Acrylates C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Benzoate, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Fragrance, Sodium Hydroxyde

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Ziaja Ltd Zaklad Produkcji Lekow Sp. z o.o., ul. Jesienna 9, 80-298, Gdańsk, Poland, ziaja@ziaja.com, www.ziaja.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ziaja Olive Oil Cleansing Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder