AVEO MED Sensitive Deodorant Stick, 50 g

Reliable freshness & gentle everyday care

CHF 2.81 CHF 3.15 -11%

(CHF 56.20 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For sensitive skin
  • Creamy texture & easy to apply
  • Free of aluminum salts & fragrance

Frequently bought together with AVEO Vintage Blossom Deodorant Spray , 200 ml

AVEO MED Sensitive Deodorant Stick, 50 g CHF 2.81 (CHF 56.20 / kg)
AVEO Vintage Blossom Deodorant Spray , 200 ml CHF 1.58 (CHF 7.90 / l)
Total price: CHF 4.39
Description

AVEO MED Sensitive Deodorant Stick is designed for sensitive skin and provides a pleasant feeling of freshness. Its solid consistency and handy format leave the skin feeling well cared for.

Key benefits at a glance:

  • For sensitive skin: Specially tailored to the needs of sensitive skin.
  • Without aluminium salts: Free from aluminium salts and perfume and features a vegan formula.
  • With coconut oil & shea butter: Contains coconut oil and shea butter for daily use.
  • Creamy texture: Applies effortlessly to the skin.
  • Without plastic & microplastics: The packaging is plastic-free and the formula contains no microplastics.

Item no.: MUE-4796
Content: 50 g
EAN: 2200303355304
Manufacturer No.: 4796
Brands : AVEO
Skin Type: All Skin Types
Application: Apply the deodorant stick with light pressure, in a thin layer over the entire armpit and let it dry completely before coming into contact with clothing. Do not use on irritated skin.
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO MED Sensitive Deodorant Stick