Clinians HYDRA PLUS Facial Toner, 200 ml

Gentle facial toner with mallow

CHF 4.70

(CHF 23.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For dry & sensitive skin
  • Removes dirt & make-up
  • Refreshes the skin

Frequently bought together with GARNIER Skin Naturals S.O.S. Anti-Blemish Stick, 10 ml

Clinians HYDRA PLUS Facial Toner, 200 ml CHF 4.70 (CHF 23.50 / l)
GARNIER Skin Naturals S.O.S. Anti-Blemish Stick, 10 ml CHF 6.60 (CHF 660.00 / l)
Total price: CHF 11.30
Description

The HYDRA PLUS Facial Toner by Clinians removes dirt and make-up, while mallow water leaves the skin feeling refreshed. The toner is ideal for dry and sensitive skin.

Item no.: XEC-MIR-154791
Content: 200 ml
EAN: 8003510013098
Manufacturer No.: 154791
Brands : Clinians
Skin Type: Oily Skin, All Skin Types, Young Skin, Normal Skin, Sensitive Skin, Dry Skin
Application: Spray directly on the face and neck or massage gently into your skin with a cotton pad.
Ingredients (INCI)

Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Peg-6 Stearate, Glycerin, Malva Sylvestris Leaf Water, Ceteth-20, Hydrolyzed Soy Protein, Tocopherol (Vitamin E), Glyceryl Stearate, Steareth-20, C15-19 Alkane, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Carbomer, Xanthan Gum, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Disodium Edta, Parfum, Citrus Lemon Peel Oil, Limonene, Linalool, Hexyl Cinnamal, Pinene, Citronellol, Isoeugenyl Acetate, Cananga Odorata Oil Extract, Linalyl Acetate, Citral, Phenoxyethanol, Hydroxyacetophenone, Sodium Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Mirato S.p.a., Strada Provinciale Est Sesia SNC, 28064, Landiona (NO), Italy, filippo.donati@mirato.it, www.clinians.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Clinians HYDRA PLUS Facial Toner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder