essence WHAT A TINT! staining lip & cheek tint, 10 - Raspberry Vibes (5 g)

Fresh colour & comfortable skin feel for your look

CHF 2.99 CHF 3.35 -11%

(CHF 598.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Colour: 10 - Raspberry Vibes

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For lips & cheeks
  • Easily blendable balm-like texture
  • Buildable colour intensity

Frequently bought together with essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml)

essence WHAT A TINT! staining lip & cheek tint, 10 - Raspberry Vibes (5 g) CHF 2.99 (CHF 598.00 / kg)
essence SILKY BLUR Hydrating Longwear Foundation, 158 (30 ml) CHF 4.69 (CHF 156.33 / l)
Total price: CHF 7.68
Description

The WHAT A TINT! staining lip & cheek tint by essence is a 2-in-1 stick for the lips and cheeks that adds a touch of colour. It leaves the skin feeling comfortable and refreshed.

All highlights at a glance:

  • Versatile use: 2-in-1 stick for the lips and cheeks.
  • Lightweight balm texture: Blends easily and melts gently into the skin.
  • Buildable intensity: Offers buildable coverage and colour intensity with a subtly glossy finish.
  • Fruity note: Features a fruity scent.

Directions: Can be applied directly or with a brush or your fingers.


Item no.: MUE-954254
Content: 5 g
EAN: 4059729542540
Manufacturer No.: 954254
Brands : essence
Skin Type: All Skin Types
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosnova GmbH, Am Limespark 2, 65843, Sulzbach, Germany, cosnova.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for essence WHAT A TINT! staining lip & cheek tint