HIDROFUGAL Roll-On Classic, 50 ml

Fights underarm wetness and the smell of sweat

CHF 5.06 CHF 5.65 -10%

(CHF 101.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Antiperspirant
  • Reliable protection
  • Subtle scent

Frequently bought together with HIDROFUGAL Forte Double Protection Roll-On, 50 ml

HIDROFUGAL Roll-On Classic, 50 ml CHF 5.06 (CHF 101.20 / l)
HIDROFUGAL Forte Double Protection Roll-On, 50 ml CHF 5.06 (CHF 101.20 / l)
Total price: CHF 10.12
Description

The HIDROFUGAL Anti-Perspirant Deodorant Roll-On Classic offers reliable protection against underarm wetness and sweat odour. A subtle scent lingers on your skin.

Item no.: MUE-09798-01000-37
Content: 50 ml
EAN: 42495598
Manufacturer No.: 09798-01000-37
Brands : HIDROFUGAL
Skin Type: Normal Skin
Application: Roll the deodorant evenly over the entire armpit to apply. Please allow to dry completely before coming into contact with clothing. Do not use on irritated skin.
Ingredients (INCI)

Aqua, Aluminum Chlorohydrate, Ppg-15 Stearyl Ether, Steareth 2, Steareth-21, Sodium Chloride, Trisodium Edta, Tocopherol (Vitamin E), Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl Alcohol, Terpineol, Eugenol, Pogostemon Cablin Oil, Parfum

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Beiersdorf AG, Unnastraße 48, 20245, Hamburg, Germany, www.beiersdorf.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HIDROFUGAL Roll-On Classic

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder