ipuro Essentials Time for a Hug Scented Candle, 125 g

Subtle powdery fragrance composition with a delicate vanilla note

CHF 4.22 CHF 4.70 -10%

(CHF 33.76 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Scented candle for living spaces
  • Soft & powdery vanilla note
  • With star anise, rose & tonka bean

Frequently bought together with ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml

ipuro Essentials Time for a Hug Scented Candle, 125 g CHF 4.22 (CHF 33.76 / kg)
ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml CHF 14.50 (CHF 72.50 / l)
Total price: CHF 18.72
Description

The Essentials Time for a Hug scented candle by ipuro is designed for living spaces and creates a pleasant fragrance atmosphere with its subtle, powdery vanilla note.

All highlights at a glance:

  • Gentle fragrance: Features a subtle, slightly powdery character with a vanilla note.
  • Multi-layered top note: Releases nuances of star anise, vanilla flower and geranium when lit.
  • Harmonious heart and base notes: Combines rose, violet, cedarwood and vetiver with tonka bean, vanilla and white musk.

Item no.: MUE-1010067
Content: 125 g
EAN: 4070213001701
Manufacturer No.: 1010067
Brands : ipuro
Warnings: Do not leave burning candles unattended!
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Gries Deco Company GmbH, Boschstraße 7, 63843, Niedernberg, Germany, www.ipuro.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ipuro Essentials Time for a Hug Scented Candle

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder