ipuro Essentials White Lily Scented Candle, 125 g

Fragrance composition with white floral notes for your home

CHF 3.37 CHF 3.75 -10%

(CHF 26.96 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Delicate floral fragrance experience
  • Top note with peach & clay
  • Heart note with lily of the valley & jasmine

Frequently bought together with ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml

ipuro Essentials White Lily Scented Candle, 125 g CHF 3.37 (CHF 26.96 / kg)
ipuro Essentials Cotton Fields Room Fragrance, 200 ml CHF 14.50 (CHF 72.50 / l)
Total price: CHF 17.87
Description

The Essentials White Lily scented candle by ipuro brings the scent of white blossoms into your home for a delicate floral fragrance experience.

All highlights at a glance:

  • Top note: Releases the fragrance of peach and clay.
  • Heart note: Combines lily of the valley, jasmine and carnation.
  • Base note: Finishes with white musk and cedarwood.
  • Floral fragrance experience: Offers the pure fragrance of white blossoms.

Item no.: MUE-1010032
Content: 125 g
EAN: 4070213001657
Manufacturer No.: 1010032
Brands : ipuro
Warnings: Do not leave burning candles unattended!
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Gries Deco Company GmbH, Boschstraße 7, 63843, Niedernberg, Germany, www.ipuro.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ipuro Essentials White Lily Scented Candle

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder