Kneipp Cherry Blossom Dream Bath Crystals, 60 g

Bath salts with natural essential oils

CHF 1.29 CHF 1.45 -11%

(CHF 21.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • Fruity-floral fragrance
  • Dyes the water pink
  • With cherry blossom extract

Frequently bought together with Kneipp Soft Skin Bath Oil - Almond Blossom, 100 ml

Kneipp Cherry Blossom Dream Bath Crystals, 60 g CHF 1.29 (CHF 21.50 / kg)
Kneipp Soft Skin Bath Oil - Almond Blossom, 100 ml CHF 3.84 (CHF 38.40 / l)
Total price: CHF 5.13
Description

The Kneipp Cherry Blossom Dream Bath Crystals transform bath water into a delicate pink colour and disperse a fruity-floral fragrance that is reminiscent of blooming cherry blossoms. With high-quality cherry blossom extract and natural essential oils, the bath crystals create a beautiful ambience and leave your everyday life behind for a moment. Enjoy this little break at home.

Item no.: MUE-919471
Content: 60 g
EAN: 4008233179049
Manufacturer No.: 919471
Brands : Kneipp
Skin Type: All Skin Types
Product Features : Vegan
Free from : Mineral Oils , Paraffin
Application: Pour a small amount of the product into the running bath water and enjoy.
Ingredients (INCI)

Sodium Chloride, Parfum, Prunus Serrulata Flower Extract, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Limonene, Citrus Aurantium Peel Oil, Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil, Geranyl Acetate, Polysorbate-20, Sodium Carbonate, Helianthus Annuus (Sunflower) Hybrid Oil, Glycerin Soja Oil, Tocopherol (Vitamin E), CI 16255

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Kneipp GmbH, Winterhäuser Str. 85, 97084, Würzburg, Germany, www.kneipp.com/de_de/home

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kneipp Cherry Blossom Dream Bath Crystals

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder