KORRES Rice Proteins & Linden Shampoo, 250 ml

Gentle hair cleansing for stronger-feeling hair & added fullness

CHF 13.56 CHF 15.05 -10%

(CHF 54.24 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For fine hair
  • With rice proteins & lime blossom extract
  • For daily use

Frequently bought together with KORRES Pure Greek Olive Conditioner , 200 ml

KORRES Rice Proteins & Linden Shampoo, 250 ml CHF 13.56 (CHF 54.24 / l)
KORRES Pure Greek Olive Conditioner , 200 ml CHF 11.86 (CHF 59.30 / l)
Total price: CHF 25.42
Description

KORRES Rice Proteins & Linden Shampoo is a liquid shampoo specially developed for fine hair. It gently cleanses without weighing the hair down and leaves it feeling cared for.

All highlights at a glance:

  • For fine hair: Gives the hair a feeling of fullness and vitality.
  • Selected ingredients: Enriched with rice proteins and linden extract.
  • Stronger-feeling hair: Leaves hair feeling strengthened and is suitable for daily use.

Item no.: MUE-21000949
Content: 250 ml
EAN: 5203069040498
Manufacturer No.: 21000949
Brands : KORRES
Hair Types : Fine hair
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: KORRES D-A-CH GmbH, Max-Planck-Straße 6, 85609, Aschheim, Germany, de.korres.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KORRES Rice Proteins & Linden Shampoo