PHYTORELAX LABORATOIRES Active Age Goji Cleansing Oil-Milk, 200 ml

Cleansing oil milk with a comfortable feel

CHF 7.61 CHF 8.45 -10%

(CHF 38.05 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For mature skin
  • Removes make-up & impurities
  • Leaves skin soft & radiant

Frequently bought together with L'ORÉAL PARIS Age Perfect Vitamin C Refreshing Toner, 200 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Active Age Goji Cleansing Oil-Milk, 200 ml CHF 7.61 (CHF 38.05 / l)
L'ORÉAL PARIS Age Perfect Vitamin C Refreshing Toner, 200 ml CHF 5.06 (CHF 25.30 / l)
Total price: CHF 12.67
Description

Active Age Goji - Cleansing Oil Milk by PHYTORELAX LABORATORIES has a vegan formula with 99% ingredients of natural origin. It removes make-up and impurities from the face and neck, leaving the skin clean, soft, nourished and radiant.



Directions for use




  • Apply to the face and neck with a cotton pad and massage.

  • Rinse with lukewarm water.

Item no.: HAR-6015984
Content: 200 ml
EAN: 8030976015984
Manufacturer No.: 6015984
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Skin Type: Mature Skin
Product Features : Vegan
Application: Apply to damp facial skin and spread gently. Then rinse thoroughly with water.
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Cetearylalcohol, Zea Mays (Corn) Germ Oil[1], Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Lycium Barbarum (Goij) Fruit Extract[1], Oleic/Linoleic/Linolenic Polyglycerides, Almond/Borage/Linseed/Olive Acids Glycerides, Sodium Lauroyl Glutamate, Parfum, Xanthan Gum, Sodium Levulinate, Potassium Sorbate, Sodium Dehydroacetate, Lactic Acid, Tocopherol (Vitamin E), Sodium Phytate, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Citric Acid, Sodium Benzoate, Geraniol, Linalool, Limonene

  1. from organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Active Age Goji Cleansing Oil-Milk

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder