PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Dry Shampoo Express 45'', 150 ml

Practical dry shampoo between washes and after exercise

CHF 12.70 CHF 14.10 -10%

(CHF 84.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Freshness in 45 seconds
  • With ultra-fine tapioca starch
  • Absorbs sebum & provides volume

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Dry Shampoo Express 45'', 150 ml CHF 12.70 (CHF 84.67 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Curly Curl-Reviving Anti-Frizz Shampoo, 250 ml CHF 6.86 (CHF 27.44 / l)
Total price: CHF 19.56
Description

Fresh, lightweight hair between washes



This dry shampoo with ultra-fine tapioca starch absorbs excess sebum and impurities. In 45 seconds, it helps refresh the hair without water, leaving it feeling lightweight and with more volume.



It is practical for use between washes or after exercise when you want to quickly refresh the appearance of your hair.



Product features




  • Dry shampoo for refreshing the hair

  • Works in 45 seconds

  • With ultra-fine tapioca starch

  • Absorbs excess sebum and adds volume

  • Leaves hair feeling lightweight

  • Ideal between washes and after exercise

Item no.: HAR-6037269
Content: 150 ml
EAN: 8030976037269
Manufacturer No.: 6037269
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : For all hair types
Application: Apply the dry shampoo to the roots of the hair. Massage in after approx. 2 minutes. Finally, brush out and style.
Ingredients (INCI)

Butan, Isobutan, Propane, Alcohol Denat, Tapioca Starch, Polymethylsilsesquioxane, Parfum, Hexyl Cinnamal, Linalool, Limonene, Glycerin, Benzyl Salicylate, Aqua, Methyl N-Methylanthranilate, Palmitoyl Tripeptide-5, Perillaldehyde

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Flash Care Dry Shampoo Express 45''