PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Smoothing Anti-Frizz Hair Mask, 250 ml

Leaves lengths smooth and radiant after rinsing

CHF 7.61 CHF 8.45 -10%

(CHF 30.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For frizzy & unruly hair
  • With keratin & avocado oil
  • Hydrates without weighing hair down

Frequently bought together with ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Smoothing Anti-Frizz Hair Mask, 250 ml CHF 7.61 (CHF 30.44 / l)
ziaja Goat Milk Keratin Shampoo, 400 ml CHF 2.43 (CHF 6.08 / l)
Total price: CHF 10.04
Description

The Keratin Liss - Anti-Frizz Smoothing Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for frizzy, difficult-to-manage hair.

The creamy formula with hydrolysed keratin and avocado oil hydrates the lengths without weighing them down and helps control frizz. After use, hair appears smoother, softer and shinier.

Item no.: HAR-6029561
Content: 250 ml
EAN: 8030976029561
Manufacturer No.: 6029561
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Coarse / frizzy hair, Unruly hair
Free from : Mineral Oils , Synthetic Colourants
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, Decyl Glucoside, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Polyquaternium 7, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Sodium Myristoyl Glutamate, Citric Acid, Peg-7 Glyceryl Cocoate, Parfum, Disodium Edta, Sodium Chloride, Sodium Benzoate, Methylchloroisothiazolinone, Sodium Citrate, Methylisothiazolinon, Phenoxyethanol

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Liss Smoothing Anti-Frizz Hair Mask