Schwarzkopf GLEM Vital Nettle Freshness Shampoo, 350 ml

Delays greasiness for light fullness & volume

CHF 3.56 CHF 3.95 -10%

(CHF 10.17 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For hair that gets greasy quickly
  • With nettle extract
  • Vegan formula & 100% recycled plastic bottle

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shine Conditioner, 200 ml

Schwarzkopf GLEM Vital Nettle Freshness Shampoo, 350 ml CHF 3.56 (CHF 10.17 / l)
Schwarzkopf GLISS Liquid Silk Shine Conditioner, 200 ml CHF 2.99 (CHF 14.95 / l)
Total price: CHF 6.55
Description

Schwarzkopf GLEM vital Nettle Freshness Shampoo is a liquid shampoo that helps delay the return of greasiness while giving your hair light, airy body.

All highlights at a glance:

  • Delays greasiness: Helps prevent the hair from becoming greasy too quickly.
  • More body & volume: Gives the hair light, airy body and adds volume.
  • Selected ingredients: Formula contains nettle extract.
  • Vegan formula: Made with a vegan formula.
  • Recycled packaging: The bottle body is made from 100% recycled plastic, excluding the label.

Item no.: MUE-3062994
Content: 350 ml
EAN: 9000101769944
Manufacturer No.: 3062994
Brands : Schwarzkopf
Hair Types : For all hair types
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel Central Eastern Europe GmbH, Erdbergstraße 29, 1030, Wien, Austria, www.henkel.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf GLEM Vital Nettle Freshness Shampoo