Schwarzkopf GLISS Shampoo Full Hair Magic 500 ml, 500 ml

Strengthens the hair roots & provides noticeable fullness

CHF 6.39 CHF 7.10 -10%

(CHF 12.78 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For lifeless & brittle hair
  • With caffeine & peptides
  • Silicone-free & vegan formula

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Conditioner, 200 ml

Schwarzkopf GLISS Shampoo Full Hair Magic 500 ml, 500 ml CHF 6.39 (CHF 12.78 / l)
Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Conditioner, 200 ml CHF 2.99 (CHF 14.95 / l)
Total price: CHF 9.38
Description

Schwarzkopf GLISS Shampoo Full Hair Magic is a liquid shampoo for weak and brittle hair that cleanses your hair and gives it noticeable body.

All highlights at a glance:

  • For weak hair: Strengthens the hair roots and reduces hair loss caused by breakage.
  • Active complex: Formula with caffeine and peptides supports hair growth factors.
  • Body & strength: Gives the hair body for a stronger and fuller appearance.
  • Silicone-free care: Vegan formula without silicones.
  • Packaging: Bottle body is made from 90% recycled plastic.

Item no.: MUE-3052551
Content: 500 ml
EAN: 9000101760934
Manufacturer No.: 3052551
Brands : Schwarzkopf
Hair Types : Brittle hair, Dull hair, Damaged hair
Application: Massage shampoo into damp hair down to the ends and then rinse thoroughly.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel Central Eastern Europe GmbH, Erdbergstraße 29, 1030, Wien, Austria, www.henkel.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf GLISS Shampoo Full Hair Magic 500 ml

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder