Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Express Repair Conditioner, 200 ml

Just spray on hair after washing

CHF 6.01 CHF 6.70 -10%

(CHF 30.05 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for damaged & dry hair
  • Leave hair shiny and silky
  • With liquid keratin

Frequently bought together with Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Shampoo, 250 ml

Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Express Repair Conditioner, 200 ml CHF 6.01 (CHF 30.05 / l)
Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Shampoo, 250 ml CHF 2.99 (CHF 11.96 / l)
Total price: CHF 9.00
Description

Your hair deserves the best care! Discover GLISS Ultimate Repair Conditioner and provide deep nourishing care for dry and damaged hair from the roots to the tips. The special formulation with liquid keratin and pearl leaves hair feeling soft, manageable and silky. Transform your tresses into a strong, shiny mane in no time!

Item no.: MUE-GKEU3
Content: 200 ml
EAN: 4015100813494
Manufacturer No.: GKEU3
Brands : Schwarzkopf
Product Lines: GLISS KUR
Hair Types : Damaged hair
Certificates : PETA approved
General Information: Shake well before use
Application: Work into towel-dried or dry hair. Do not rinse.
Ingredients (INCI)

Aqua, Trisiloxane, Dimethicone, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Phenyl Trimethicone, Hydrolyzed Keratin, Hydrolyzed Pearl, Dimethiconol, Polyquaternium-16, Cetyl Peg/Ppg-10/1 Dimethicone, Cetrimoniumchlorid, Parfum, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Glycerin, Linalool, Limonene, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Alpha-Isomethyl Ionone, Geraniol, Sorbic Acid, Benzyl Alcohol

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Henkel AG & Co. KGaA, Henkelstraße 67, 40191, Düsseldorf, Germany, www.schwarzkopf.de/de/home.html

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Schwarzkopf GLISS Ultimate Repair Express Repair Conditioner

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder