sebamed Acute Body Lotion, Urea 10% Fragrance-Free, 200 ml

Moisturising body lotion with urea

CHF 6.60

(CHF 33.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Features & Advantages

  • For extra dry skin
  • With hydro-lipid complex
  • Intense nourishing care

Frequently bought together with Jean&Len Cranberry/Vanilla Invigorating Shower Gel , 250 ml

sebamed Acute Body Lotion, Urea 10% Fragrance-Free, 200 ml CHF 6.60 (CHF 33.00 / l)
Jean&Len Cranberry/Vanilla Invigorating Shower Gel , 250 ml CHF 3.00 (CHF 12.00 / l)
Total price: CHF 9.60
Description

This acute body lotion for extremely dry and stressed skin is formulated with highly concentrated urea and a hydrolipid complex consisting of natural sweet almond oil and polyol. This composition provides intense hydration and deeply nourishes the skin.

Item no.: MUE-204606
Content: 200 ml
EAN: 4103040048547
Manufacturer No.: 204606
Brands : sebamed
Skin Type: Sensitive Skin, Dry Skin
Product Features : pH-neutral
Free from : Alcohol, Colourants , Microplastics , Mineral Oils , Parabens , Paraffin, Perfume , PEG, Silicones , Nanoparticles
Certificates : ECARF Seal
Application: Massage into clean, dry skin and allow to absorb.
Ingredients (INCI)

Aqua, Hexyldecanol, Hexyldecyl Laurate, Urea, Coco Caprylate/Caprate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Magnesium Sulphate, Cera Alba (Beeswax), Caprylic/Capric Triglyceride, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Lactic Acid, Citric Acid, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Germany, www.sebamed.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for sebamed Acute Body Lotion, Urea 10% Fragrance-Free

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder