sebamed Urea 5% Dry Skin Hand Cream , 75 ml

Maintains the natural moisture balance of the skin

CHF 4.04 CHF 4.50 -10%

(CHF 53.87 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For severely damaged skin
  • Perfume-free
  • With panthenol & chamomile

Frequently bought together with sebamed Intensiv Lotion Omega 12%, 200 ml

sebamed Urea 5% Dry Skin Hand Cream , 75 ml CHF 4.04 (CHF 53.87 / l)
sebamed Intensiv Lotion Omega 12%, 200 ml CHF 7.14 (CHF 35.70 / l)
Total price: CHF 11.18
Description

The hand cream for extremely dry and stressed hands is made with a special formula composed of highly concentrated urea, a panthenol complex and gentle chamomile. Together with avocado oil and cocoa butter, the hand cream provides particularly intensive moisture, supports regeneration in the event of skin irritation and helps maintain the skin's natural moisture balance.

Item no.: MUE-204306
Content: 75 ml
EAN: 4103040048608
Manufacturer No.: 204306
Brands : sebamed
Skin Type: Irritated Skin, Dry Skin
Free from : Microplastics , Perfume
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Ingredients (INCI)

Aqua, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Urea, Theobroma Cacao Seed Butter, Glycerin, Panthenol, Glyceryl Stearat Citrat, Cetearylalcohol, Hydrolyzed Keratin, Allantoin, Bisabolol, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Carbomer, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Germany, www.sebamed.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for sebamed Urea 5% Dry Skin Hand Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder