sebamed Clear Face Mattifying Cream, 50 ml

With active ingredients from horse chestnuts

CHF 6.76 CHF 7.50 -10%

(CHF 135.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For oily & blemish-prone skin
  • With aloe vera & horse chestnut extract
  • For daily use

Frequently bought together with ziaja Baltic Home Spa Wellness Anti-Wrinkle Serum for Face & Neck, 90 ml

sebamed Clear Face Mattifying Cream, 50 ml CHF 6.76 (CHF 135.20 / l)
ziaja Baltic Home Spa Wellness Anti-Wrinkle Serum for Face & Neck, 90 ml CHF 6.76 (CHF 75.11 / l)
Total price: CHF 13.52
Description

To combat oily, blemish-prone skin, sebamed has developed this mattifying cream. The cream, which contains a nourishing complex of horse chestnut extract and aloe vera, helps to regulate sebum production and minimise shine. The pH value of 5.5 also helps to maintain the skin’s natural acid mantle. When used regularly, the cream can therefore help prevent skin blemishes and promote a beautiful, refined complexion.

Item no.: MUE-807906
Content: 50 ml
EAN: 4103040049148
Manufacturer No.: 807906
Brands : sebamed
Skin Type: Oily Skin, Blemished Skin
Product Features : Vegan
Free from : PEG, Silicones
Application: Apply mornings and evenings to clean, dry skin and massage in carefully.
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice, C12-15 Alkyl Benzoate, Diethylhexyl Carbonate, Sodium Polyacrylate, Panthenol, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Allantoin, Parfum, Niacinamide, Faex Extract, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Seed Extract, Ammonium Glycyrrhizate, Sodium Hyaluronate, Sodium Hydroxyde, Citric Acid, Propylene Glycol, Zinc Gluconate, Sodium Citrate, Caffeine, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Biotin

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Germany, www.sebamed.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for sebamed Clear Face Mattifying Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder