SensiDent Junior Apple Mint Toothpaste, 100 ml

Gentle dental care while permanent teeth come through

CHF 1.29 CHF 1.45 -11%

(CHF 12.90 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For children ages 6 and up
  • Fruity and fresh apple-mint flavor
  • Cavity protection for permanent teeth

Frequently bought together with Odol Extra Fresh Mouth Spray, 15 ml

SensiDent Junior Apple Mint Toothpaste, 100 ml CHF 1.29 (CHF 12.90 / l)
Odol Extra Fresh Mouth Spray, 15 ml CHF 1.29 (CHF 86.00 / l)
Total price: CHF 2.58
Description

SensiDent Junior Apple Mint Toothpaste has been developed for the dental care of children aged 6 and over during the transition from milk teeth to permanent teeth. It helps protect permanent teeth against tooth decay and supports daily oral hygiene.

All highlights at a glance:

  • For changing teeth: Specially tailored to the dental care needs of children aged 6 and over.
  • Reliable protection against tooth decay: Contains fluoride to strengthen tooth enamel and support permanent teeth.
  • Fruity flavour: Features a fresh apple and mint flavour.
  • Considered formula: Vegan formula without microplastics.

Item no.: MUE-10043560
Content: 100 ml
EAN: 4053776030739
Manufacturer No.: 10043560
Brands : SensiDent
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SensiDent Junior Apple Mint Toothpaste