Weleda Amber Divine Hand Cream, 50 ml

Intensive care & a velvety-soft feel to the skin

CHF 4.69 CHF 5.20 -10%

(CHF 93.80 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Tuesday at 23:59.

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Oriental fragrance
  • Moisturising formula

Frequently bought together with Weleda Pomegranate & Maca Peptide Firming Serum Body Lotion, 250 ml

Weleda Amber Divine Hand Cream, 50 ml CHF 4.69 (CHF 93.80 / l)
Weleda Pomegranate & Maca Peptide Firming Serum Body Lotion, 250 ml CHF 12.70 (CHF 50.80 / l)
Total price: CHF 17.39
Description

This rich hand cream absorbs quickly, provides long-lasting moisture and nourishes the skin with valuable nutrients. A blend of natural fragrances envelops the hands in the comforting warmth of vanilla, paired with luxurious amber notes and the earthy depth of vetiver. Ideal for keeping dry hands noticeably supple throughout the day and imparting an elegant, oriental scent.

Item no.: XEC-WEL-102364
Content: 50 ml
EAN: 4001638596121
Manufacturer No.: 102364
Brands : Weleda
Skin Type: All Skin Types
Scent Notes: Ambergris, Woody, Vanilla
Product Features : Vegan
Certificates : NaTrue
Application: Massage gently into dry, clean hands. Repeat several times a day if necessary.
Ingredients (INCI)

Aqua, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Glycerin, Alcohol Denat, Glyceryl Stearate Se, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Olea Europaea (Olive) Oil Unsaponifiables, Parfum, Stearic Acid, Palmitic Acid, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Beta-Caryophyllene, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Lavandula Oil/Extract, Linalool, Linalyl Acetate, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Amber Divine Hand Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder