AVEO MEN Extreme Hold Styling Gel, 150 ml

Extra-strong hold & easy styling for any occasion

CHF 1.67 CHF 1.85 -10%

(CHF 11.13 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For all hair types
  • Very strong hold without weighing hair down
  • With bamboo extract & vegan

Frequently bought together with AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml

AVEO MEN Extreme Hold Styling Gel, 150 ml CHF 1.67 (CHF 11.13 / l)
AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml CHF 1.67 (CHF 6.68 / l)
Total price: CHF 3.34
Description

AVEO MEN Extreme Hold Styling Gel provides very strong hold without weighing the hair down. It leaves hair looking well groomed and is suitable for all hair types.

Key benefits at a glance:

  • Very strong hold: Reliably fixes the hair without weighing it down.
  • Versatile use: Suitable for use on damp and dry hair.
  • Easy to use: Works quickly and easily into the hair.
  • Plant extract: Contains bamboo extract.
  • Vegan formula: Made with a vegan formula.

Item no.: MUE-2020863
Content: 150 ml
EAN: 2200304723034
Manufacturer No.: 2020863
Brands : AVEO
Hair Types : For all hair types
Application: Massage a small amount into palms and work into hair.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Emil Kiessling GmbH, Obere Lerch 40, 91166 , Georgensgmünd, Germany, www.emil-kiessling.de/de/kiessling-cosmetics-in-motion/home

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO MEN Extreme Hold Styling Gel