AVEO Volume Dry Shampoo Foam, 200 ml

Freshness & long-lasting volume without washing your hair

CHF 2.81 CHF 3.15 -11%

(CHF 14.05 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For fine & limp hair
  • With bamboo extract & panthenol
  • Adds body without weighing hair down

Frequently bought together with AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml

AVEO Volume Dry Shampoo Foam, 200 ml CHF 2.81 (CHF 14.05 / l)
AVEO Professional Shampoo Pure Moisture, 250 ml CHF 1.67 (CHF 6.68 / l)
Total price: CHF 4.48
Description

AVEO Volume Dry Shampoo Foam is a foaming dry shampoo that gives your hair long-lasting freshness and volume without washing.

Key benefits at a glance:

  • Volume & texture: Gives the hair noticeable volume and texture without weighing it down.
  • Conditioning formula: Contains bamboo extract, panthenol and a UV filter for supple, fresh-feeling hair.
  • Practical application: Provides an easy way to refresh the hair without washing it.

Item no.: MUE-VK52597
Content: 200 ml
EAN: 4053776010038
Manufacturer No.: VK52597
Brands : AVEO
Hair Types : For all hair types
Application: Apply the dry shampoo to the roots of the hair. Massage in after approx. 2 minutes. Finally, brush out and style.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Vema GmbH & Co. KG, Portnerstraße 84, 86356, Neusäß, Germany, vema.net

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Volume Dry Shampoo Foam