GARNIER Ambre Solaire Sensitive Kids Sun Spray SPF 50+, 150 ml

High sun protection & easy application

New!

CHF 16.11 CHF 17.90 -10%

(CHF 107.40 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • For children’s sensitive skin
  • Very high protection with SPF 50+
  • Extra water-resistant & fragrance-free

Frequently bought together with GARNIER Ultimate Blends Coconut Milk & Macadamia Nourishing Shampoo, 300 ml

GARNIER Ambre Solaire Sensitive Kids Sun Spray SPF 50+, 150 ml CHF 16.11 (CHF 107.40 / l)
GARNIER Ultimate Blends Coconut Milk & Macadamia Nourishing Shampoo, 300 ml CHF 3.37 (CHF 11.23 / l)
Total price: CHF 19.48
Description

GARNIER Ambre Solaire Sensitive Kids Sun Spray SPF 50+ provides very high UVA and UVB protection for children's sensitive skin. The lightweight texture absorbs quickly, is non-greasy and leaves the skin feeling comfortable without residue.

All highlights at a glance:

  • High protection: SPF 50+ provides reliable protection against UVA and UVB rays.
  • Easy to use: The practical spray head makes application simple.
  • Extra water-resistant: Also helps protect the skin from dryness caused by salt water and chlorine.
  • Well tolerated: Highly tolerable formula without fragrance or preservatives.
  • Packaging: Bottle body made from 100% recycled material.

Item no.: MUE-C6869200
Content: 150 ml
EAN: 3600542520249
Manufacturer No.: C6869200
Brands : GARNIER
Skin Type: Sensitive Skin
Sun Protection - Application & Important Notices
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GARNIER, Rue Royale 14, 75008, Paris, France, fragen@loreal-group.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GARNIER Ambre Solaire Sensitive Kids Sun Spray SPF 50+

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder