PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Mask, 250 ml

Mask for stressed and chemically treated hair

CHF 7.61 CHF 8.45 -10%

(CHF 30.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • For damaged hair
  • With keratin & sericin
  • Provides softness & manageability

Frequently bought together with PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml

PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Mask, 250 ml CHF 7.61 (CHF 30.44 / l)
PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Shampoo, 250 ml CHF 6.86 (CHF 27.44 / l)
Total price: CHF 14.47
Description

The Keratin Repair - Reconstruction Mask by PHYTORELAX LABORATORIES is designed for stressed, damaged or chemically treated hair. The formula with hydrolysed keratin and sericin helps improve the structure of the hair fibre and provides nourishment and hydration.

After use, hair feels softer and easier to comb and appears shiny and well cared for.

Item no.: HAR-6028144
Content: 250 ml
EAN: 8030976028144
Manufacturer No.: 6028144
Brands : PHYTORELAX LABORATOIRES
Hair Types : Brittle hair, Damaged hair
Application: Work the mask carefully into damp hair. After a few minutes of exposure, you can thoroughly wash out the mask.
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Cetrimoniumchlorid, Myristyl Alcohol, Amodimethicone, Orbignya Oleifera Oil, Hydrolyzed Keratin, C12-14 Sec-Pareth-5, C12-14 Sec-Pareth-7, Parfum, Phenoxyethanol, Triethanolamine, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Hexyl Cinnamal, Ethylhexylglycerin, Leuconostoc/Radish Root Extract Ferment Filtrate, Tocopherol (Vitamin E)

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATOIRES Keratin Repair Reconstructor Mask

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review