AVEO Professional Hair Oil Carefree Oil Repair, 100 ml

With almond and grape seed oil

CHF 2.81 CHF 3.15 -11%

(CHF 28.10 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Features & Advantages

  • Stressed, brittle hair
  • Gives a healthy shine
  • Free from microplastics & silicone

Frequently bought together with GARNIER Ultimate Blends Argan & Camelia Oil Nourishing Shampoo, 300 ml

AVEO Professional Hair Oil Carefree Oil Repair, 100 ml CHF 2.81 (CHF 28.10 / l)
GARNIER Ultimate Blends Argan & Camelia Oil Nourishing Shampoo, 300 ml CHF 3.37 (CHF 11.23 / l)
Total price: CHF 6.18
Description

With the hair oil Unbeschwert Oil Repair by AVEO, stressed, brittle and dull hair is wonderfully cared for. The non-greasy oil formula with almond and grape seed oil strengthens the hair surface and gives the hair a natural, beautiful-looking shine without weighing it down. Also ideal for easier combing for unruly and tangled hair. Free from silicones and microplastics.

Application: Distribute a small amount evenly through towel-dried hair. Then dry hair as usual and finish styling.

Item no.: MUE-2016039
Content: 100 ml
EAN: 2200251561956
Manufacturer No.: 2016039
Brands : AVEO
Product Lines: Professional
Hair Types : Dull hair, Damaged hair
Product Features : Vegan
Free from : Microplastics , Silicones
Application: Coat the fingertips (or use a wooden comb) with a few drops of hair oil and pull through individual strands of hair.
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Dodecane, Coco Caprylate/Caprate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Parfum, Tocopherol (Vitamin E), Limonene

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Emil Kiessling GmbH, Obere Lerch 40, 91166 , Georgensgmünd, Germany, www.emil-kiessling.de/de/kiessling-cosmetics-in-motion/home

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for AVEO Professional Hair Oil Carefree Oil Repair